artroskopija

Informacinis puslapis apie artroskopiją

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu“, „išėjimu iš savo vietos“,“atsisakymu“ , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

284 Comments

 1. Sveiki,
  gavau išvadą: MKR II laipsnio plyšimas proksimaliai, edemiški aplinkiniai audiniai. Šlaunikaulio lateralinio krumplio dorzalinės dalies nežymi kaulų čiulpų edema – galimai kontūzija. Nedidelė Beikerio cista.

  Kaip elgtis toliau, galiu bandyti tiesti koją, nes ji pilnai neišsitiesia?
  Trauma patirta prieš 16d.

  AČIŪ

  • Laba diena.

   Taip, koją reikia ištiesinėti. Ir esant tokiam sužalojimui reikia nešioti 5-6 sav. kelio sąnario įtvarą su šoniais tvirtinimais.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 2. Laba diena,
  MRT išvada: PKR I laipsnio plyšimas/patempimas. MKR II laipsnio plyšimas proksimaliai, aplinkinių audinių dema, Girnelės medialinio paviršiaus II laipsnio chondromaliacija. Šeivikaulio ir blauzdikaulio lateralinio krumplio kaulų čiulpų edema – kontūzija/panirimas. Ar bus reikalingas chirurginis gydymas? Iš anksto dėkoju už atsakymą.

  • Laba diena.

   Manau, kad operacinio gydymo neprireiks. Tačiau reikalinga nešioti įtvarą. Ar tai buvo padaryta po traumos ?

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 3. Sveiki, po PKR operacijos praėjo 5 dienos, nuo pirmos dienos pradėjau daryti mankštas savarankiškai, tačiau ties 4 diena pasirodė mėlynės kitoje kelio pusėje ir padidėjas tempimas toje vietoje stovėsenos būsenoje. Taip pat iki šiol dar nutirpusi blauzdos kairė pusė nuo kelėnio iki čiurnos. Ar viskas yra normalu?

 4. Isvada magnetinio rezonanso. Medialinio kolateralinio raiscio proksimalines srities dalinis plysimas(2 laipsnio),saikingai isreiksti degeneraciniai menisku pakitimai,girneles 2laipsnio chondromaliacija,gonartroze 1st, nedaug padidejes skyscio kiekis kelio sanario ertmeje koks gydymas,ar reikalinga operacija

 5. laba diena,desinio kelio sanario magnetinio rezonanso tomografijos isvada(radiologes)PKR dalinis plysimas,sanaryje siek tiek padaugeje skyscio.pries desimt dienu gauta trauma.ar butina operacija ar galima apsieiti be jos?noretusi dar pazaist futbola,bet nesinori operuotis

  • Laba diena.

   Sprendžiama tik konsultacijos metu, įvertinus ar yra nestabilumas ar nėra. Todėl taip rekomenduočiau ir pasielgti.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 6. Laba diena,

  Prieš 3 savaites atlikta PKR raiščio rekonstrukcija ir medialinio minisko subtotalinė rezekcija. Kelį lankstau 0-100. Gydantis namuose ir atliekant pratimus pagal Jūsų „Reabilitacijos protokolo“ knygutę: Aktyvus kelio ištiesimas. Padedant pėdą aukščiau, kad koja išsitiestų pilnai (po kulnu padėjus pagalvę, ar ant sveikosios kojos). Keliui pabuvus tokioje padėtyje apie 30 sec jausmas kaip jis išnirsta, sunku sulenkti, padedant sulenti ranka truputi daugiau jis atsistato į vietą. Lankstant kelį 0-100 nejaučiu jokio nestabilumo, ar skausmo. Keli ištiesus tiesiai (nepakėlus pėdos aukščiau nei grindys, lova) sulenkti pavyksta be išnyrimo, ar skausmo. Koja galiu mintis pilnai, vaikščioti.
  Klausimas: kodėl kelis turi nestabilumą aktyvaus kelio ištiesimo metu? Ar toliau vykdyti aktyvaus kelio tiesimo pratimus?

  Pagarbiai,
  Giedrius

  • Laba diena.

   Tiesimo pratimai ypač svarbūs. Tęskite juos toliau. O „išnirimo“ jausmas greičiausia bus susijęs su girnelės laisvumu, atisradusio dėl nusilpusio keturgalvio raumens.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 7. Sveiki,

  Ar normalu, kad po PKR rekonstrukcijos yra nutirpusi šlaunis (gal labiau jos vidinė pusė) iki pat pėdos kaulo ir gal net šiek tiek pati pėda? Taip pat ji labai jautri kai kuriuose taškuose (pvz gerokai žemiau pjūvio per centra), būna, kad suduria taip lyg kokio adatėlėm (gal galima įvardinti tą skausmą kaip deginimo). Jei normalu, tai kokia čia priežastis ir ar su laiku tai praeis, nes apie tai nelabai teko kažkur skaityti. Ačiū už atsakymą.

  • Laba diena.

   Šlaunis po PKR rekonstrukcijos operacijos nutirpusi neturėtų būti. Rekomenduočiau pasikonsultuoti su operavusiu specialistu.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

   • Ačiū už atsakymą. Atsiprašau, kalba ėjo ne apie šlaunį, o apie blauzdą, turėdamas vieną galvoje parašiau visai kitą.

 8. Laba diena,
  Prieš 3 metus atlikta PKR rekonstrukcija, operacijos metu žadėtos stacionarios reabilitacijos negavau. Reabilitaciją atlikau Šilutės ligoninėje, taip pat namuose mankštinausi. Maždaug 3-4 sav. po operacijos, eidamas su ramentais drėgnomis plytelėmis slystelėjau, nenugriuvau. Tik slystelėjimo metu pajutau, kad kelio sąnarys nestabiliai suklibėjo, skausmo nebuvo, netino, tik koja pradėjo lengviau lankstytis. Šiemet darytas BMR rodo kad raištis savo vietoje, vientisas. Tačiau kartais jaučiu sąnario nestabilumą. Ar galėjo raištis kaip nors pasižeisti nenutrūkdamas ? Buvau pas 2 ortopedus traumatologus, abu pasakė ,,nu raištis kaip ir yra“, reikalinga reabilitacija. Darau kelio stiprinimo pratimus namuose, situacija nelabai gerėja. Esu pasimetęs

  • Laba diena.

   Tai gali būti transplanto nepakankamumas, atsiradęs dėl pakartotinės traumos. Tiesio jis galėjo nenutrūkti, bet arba atsilaisvinti arba „išsitampyti“ išilgai. Jei PKR transpalntas neužtikrina stabilumo, tai visai nesvarbu ar jis matomas ar ne MRT tyrime. Kita vertus, jei po reabilitacijos situacija nesikeis, o tiokia būklė netenkins – rekomenduočiau atvykti pas operavusį ortopedą.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 9. Laba diena, kaip supratau, yra iškerpama tam tikro ilgio sausgyslė ir dviem varštais prie dviejų kaulų pritvirtinama, tiesa? ( plyšusiuo PKR rekonstrukcija).

  • Laba diena.

   Taip, Jūsų įsivaizdavimas praktiškai teisingas, tiktai paimamos 2 sausgyslės ir paimamos pilno ilgio.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 10. Laba diena, mano diagnoze tokia : sinovitas, lateralinio kolateralinio raiscio plysimas; PKR patempimas; medialinio minisko uzpakalinio ragoplysimas; m.popliteus sausgysles ir raumens patempimas. Ar eikalinga operacija ir kiek mazdaug laiko iseis i reabilitacija? Is anksto aciu uz atsakyma.

  • Laba diena.

   Pagal aprašymą – artroskopinė operacija greičiausiai bus reikalinga dėl menisko plyšimo. Taip pat reikia įvertinti LKR plyšimo pasėkmes ar nėra liekamojo nestabilumo, nes šis raišti pats nesugyja. Dažniausiai ir čia gali prireikti rekonstrukcijos. Konsultacijai rekomenduočiau kreiptis į kompetetingą specialistą, kuris gali įverti problemą ir pagelbėti, nes gali būti reiklaingas kompleksinis sprendimas.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 11. Sveiki, po sumusimo keleno gavosi trauma:
  ISvada po MRT:
  PKR didžiosios dalies plyšimas proksimaliai.
  Sportuosiu aktyviai sporto saleje su svarmenis,kokia nuomone?
  P.s Pas Jus Gyd. Bliznikas planuoju atvykti pasirodyti ir del keleno ir plastakos(itaria skilima)

  • Laba diena.

   Taip, labai malonu, kad planuojate atvykti. Į Jums rūpimus klausimus galima atsakyti tik vizito metu, įvertinus Jūsų kelio sąnario būklę.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 12. Turėjau rimtą kelio traumą.Laterialinio menisko užpakalinės raudonosios zonos vertikalaus plyšimas.Visiškas PKR plyšimas.MKR 3laipsnio plyšimas proksimaliai LKR patempimas du mėn po operacijos ir dviejų savaitės po reabilitacijos jaučiuosi blogai koja tinsta skauda jaučiu pilnuma kelyje yra guzas pakinklyje. Tirpsta priekinė kojos dalis po randu.Kas negerai būsiu dėkinga už konsultacijas.

  • Laba diena.

   Pagal aprašymą – sužalojimai pakankamai rimti, todėl ir sveikimas nabūna greitas. Priekinėje blauzdos dalyje tirpimas greičiausiai yra dėl odos nervo, kuriam pobveikį turėjo pjūvelis preikinėje-vidinėje blauzdos dalyje, tačiau dėl šio simptomos susirūpinti nereikia. Jei išlieka patinimas ir sunkumas, jau pakankamai ilgai – rekomenduočiau nyvykti pas autorių konsultacijai.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 13. Sveiki, padarius magnetini ,aptiktas dalinis kryzminio raiscio plysimas, dave itvara ,ar butina operacija? Nes snekama apie tai.

  • Laba diena.

   Dėl operacijos reikalingumo sprendžiama konsultacijos metu, praėjus po traumos 4-6 sav., kai atslūgsta tinimas ir sumažėja arba išnyksta skausmas. Tik atda galima įvertinti liekamąjį nestabilumą. Taip pat vertinamas fizinio aktyvumo lygis, paciento amžius, sudėjimas, poreikiai. Todėl atsakyti reikia ar ne vien dėl to, kad nustatė plyšimą MRT neįmanoma.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 14. Laba diena.Esu po traumos.Turiu magnetinio rezonanso tomografijos isvada:MKR ir PKR plysimas,medialinio menisko kuno apatines menisko-kapsulines jungties plysimas,girneles medialinio faseto 2laipsnio chondromaliacija.Ar butina operacija?Esu megeja aktyviai leisti laisvalaiki.

 15. Sveiki,
  Patyriau kelio traumą. MRT išvados: medialinio menisko dorzalinio rago vidurinės dalies vertikalus išilginis plyšimas ir raudonosios medžiagos horizontalus plyšimas. Priekinis kryžminis raištis visame ilgyje ryškiai nestruktūrinis, sustorėjęs, edemiškas- pagal MR intersticinio plyšimo požymiai. Galbūt galite paaiškinti šią traumą, ypač ką reiškia intersticinis plyšimas. Dėkoju Jums iš anksto už atsakymą! Geros dienos.

 16. Sveiki,

  Sportuodamas gavau kelio traumą. MRT išvada: PKR ir vidinio kolateralinio raisčio/girnelės vidinio laikiklio dalinis/II laipsnio plyšimas. Aplinkinių audinių edema. Skystis sąnaryje. Pas gydytoją užsiregistravęs liepos 13. Ar galite patarti iki to laiko kaip elgtis, kad nepabloginti situacijos ar galiu vaikčiuoti ir lankstyti koją? Trauma atsitiko prieš beveik 5 dienas dabar koja įdėjau į įtvarą su flexion ir extension valdymu. Flexion yra 30laipsnių nustatytas, o extension 0. Iš anksto dėkoju

 17. Laba diena, norejau pasiteirauti ka butu galima daryti mano atveju. Gegužes 29d man atliko PKR rekonstrukcija nes buvo visiškas plyšimas. Savaite gulejau ligoninej, o daktaras kuris operavo ne karto nebuvo užejas ka nors pasakyt ar paaiškint. Ant išleidimo lapo parašyta po 4 savaiciu reikalinga rebilitacija. Po 2 sav, paskambinau tam pačiam daktarui registruotis rebilitacijai ir gavau toki atsakyma : Niekas taves čia nerebilituos, jai nori vaziuok pas savo daktarus. Gerai nuvažiavau pas savo daktara ir sulaukiau dar geresnio atsakymo : Sanatorijos yra labai brangios, nieks taves ten neguldys. Paprašiau siuntimo pas kinozaterapiauta ir sulaukiau dar geresnio atsakymo : Tas daktaras man nepatinka, neduosiu… (Aš nepilnametis) Ka man reiketu daryti? Butu labai malonu atsakyma gauti i El.pašta 🙂

  • Laba diena.

   Labai įdomu būtų sužinoti kokiame mieste vyksta tokie dalykai? Nes kai kurie veiksmai tiesiog stebina. Po PKR rekonstrukcijos operacijos sanatorinis gydymas nėra būtinas. Reabilitaciją kokybiškai galima atlikti ir ambulatoriškai, todėl nebūtinai visais atvejais po tokios operacijos pacientai siunčiami tacionarinei reabilitacijai į sanatorijas. Rekomenduočiau savarankiškai dirbti pasinaudojant mano paruoštu „Reabilitacijos protokolu„.

   Jūsų atveju reabilitacinį gydymą reikia pradėti po 4 sav. po operacijos, todėl iki to laiko kreipkitės į poliklnikos reabilitologą, kur turi Jums sutvarkyti ambulatorinę reabilitaciją.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

Parašykite komentarą

Required fields are marked *.


Eiti prie įrankių juostos