artroskopija

Informacinis puslapis apie artroskopiją

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu“, „išėjimu iš savo vietos“,“atsisakymu“ , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

386 Comments

 1. Laba diena turiu problemu su kelio sanariu gyvenu uzsienyje pasidariau kelio sanario MRA diognoze buvo tokia vidinio menisko užpakaliniame ragenyje yra padidėjęs intravasivijos signalas, atitinkantis miksoido degeneracijos laipsnį.Noreciau paklausti ar sudetinga operacija ?Ir kokia kaina butu operacijos?Kamuoja pastovus kelio sanario skausmai .Aciu

 2. Laba diena,po atlikto MRT,nustate PKR plysimas,Dalinis nedidelis MKR plysimas,medialinio menisko kibiro rankenos plysimas,likusioje uzoakalinio rago dalyje vertikalus isilginis plysimas.Medialiniu krumpliu krastuose smulkus osteofitai,kremzles defektu nematyti.Kiti sanariniai pavirsiai-n.y..ar butina operacija,ir po kiek laiko ja galma atlikti..

 3. Sveiki.vietoje sutraskejo kelio sanaris,nukritau nuo skausmo ant grindu..po MRT atlikimo rodo kad:PKRplysimas,dalinis nedidelis MKR plysimas,medialinio menisko kibiro rankenos plysimas,likusioje uzpakalinio rago dalyje vertikalus isilginis plysimas.medialiniu krumpliu krastuose smulkus osteofitai,sanaryje,MKR bursoje padaugeja skyscio..ar butina operacija?

 4. Po PKR rekonstrukcines operacijos praejus 2 metams, atliko MRT ir rado subplysima, o UKR pertempimas. Ar vel reikes operacijos ar sugis pasaugojus?

 5. Sveiki, esu sportininkas ir patyriau kairio kelio traumą. Plyšo priekinis kryžminis raištis ir t.t. Magnetinį rezonansą turiu pasidaręs. Kokia būtų operacijos eiga, kada būtų įmanoma sulaukt operacijos?! Dėkui.

 6. Laba diena man atliktas kelio sanario rekostrukcija su sraigtu nuo operacijos praejo 4menesiai man vistiek riboja vaiksciojima pilnai neina istiesti kojos ar cia man reikia dar laukti pokyciu ar savaime susitvarkys

 7. Sveiki per MRT nustate kryzminiu raisciu ir isorinio raiscio truukimai. Galima delsti siuo atveju ar operacija butina staigi? Ar sudetinga tai opercija?

  • Laba diena.

   PKR rekonstrukcija sudėtinga rekonstrukcinė operacija. Ją geriausia būtų atlikti 1-2 mėn. po traumos.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 8. Sveiki, norėjau paklausti kodėl man traška kelio girnelė, jaučiuosi gerai, skausmo nėra, lenkiant koja nuo 0 iki 90 laipsniu jaučiamas nežymus traškėjimas, kuo daugiau tiesiant koja tuo smarkiau, nuo 150 iki 180 atrodo lyg druska trintusi po girnele. Man buvo atlikta PKR ir Menisko rekonstrukcija jau gan senokai, sausio 23 diena. Kas tai galėtu būti?

 9. Sveiki susitrenkus koja atsirado iškart tinimas bet praėjo po kelių dienų pačiame kelyje atsirado įdubimas ir praėjus pusei mėnesio vėl ištino ir skauda nuo to patinimo koja ką galėtumėt patarti ar verta kreiptis į traumatologą ?

 10. Laba diena. Prieš 7m. Patyriau d.kojos trauma. Po traumos užtirpo pėda, sutyno kelias,tačiau daktarai pasake kad sumušimas. Po 3men.tik galėjau be ramentu. Tačiau prieš daugiau nei mėn. „Atjungė“ koja kreipiausi į medikus atliko kelio echoskopa. Paaiškėjo,kad plyšes meniskas. Operacijos metu pamatė,kad kryžminiai raiščiai priaugine ataugų. Ir man pasakė tik tiek,kad reikalinga bus kita operacija. Nieko detaliau neaiškino. Kelias nestabilus,skausmas stiprus. Ka toliau man daryti? Darbe dirbti negalėsiu su tokia kelio bukle. MRT niekada niekas nedarė.

Parašykite komentarą

Required fields are marked *.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Eiti prie įrankių juostos