artroskopija

Informacinis puslapis apie artroskopiją

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu“, „išėjimu iš savo vietos“,“atsisakymu“ , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

436 Comments

 1. Nustatytas PKR dalinis plyšimas, ar tokiam atvejui reikalinga operacija? Skausmai jau tęsiasi apie 3 mėn. Gydytojas liepė nešioti įtvarą KA3-4, nešiojau 3 sav. nesenai teko nusiimti, pradžiai viskas tvarkoje, bet vėl prasidėjo skausmai.

  • Laba diena.

   Jei jaučiate nestabilumą – operacinis gydymas gali būti reikalingas problemai išspręsti. Rekomenduočiau atvykti pas mane konsultacijai.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 2. Sveiki,
  Operacijos metu atlikta vidinio menisko tausojanti rezekcija, debridmentas. Taip pat atlikta raiščio rekonstrukcija panaudojant sausgyslės implantą. Dabar vaikščioju su įtvaru, ramentais. Is gydytojo gavau reabilitacijos protokolą po pirminės PKR rekonstrukcijos. Norėjau paklausti, kad reikia pradėti šiuos pratimus? Nuo pirmos savaitės po operacijos ar praėjus 3-4 savaitėm? Ačiū

 3. Sveiki, gavau magnetinio rezonanso tyrimo išvadą: priekinis kryžminis raištis nestrūktūriškas, pailgėjęs – didelio dalinio plyšimo požymiai. Medialinio menisko kibiro rankenos plyšimas. Lateralinio menisko kūne smulkus radialinis plyšimas.

  Trauma įvyko prieš 6 metus, tačiau tik dabar atliktas tyrimas. Ar reikalinga skubi operacija?

 4. Sveiki pries savaite atlikta pkr operacija, kelis yra labai stipriai istines, ar tai normalu? Ir judant jauciamas tempimas vidineje kelienio dalyje?

 5. Sveiki, Pries 2.5metu zaisdamas krepsini patyriau desines kojos trauma. MRT isvada butu tokia:
  matyti nemazas skyscio kiekis sanaryje. Meniskuo-degeneraciniu pakitimu pozymiai uzpakalinis kryzminis raistis pertemtas, pakitusios formos ir MR signalo. Priekinis kryzminis raistis blogai diferencijuojasi, matomi keli pluosta einantys skirtingomis kryptimis, nematyti vientisumo. Girneles raiscio proksimalineje dalyje- edemos pozymiai. Yra slaunikaulio lateralinio krumplio bei blauzdikaulio proksimalines epifizes edema.
  Isvada: PKR plysimas, skystis sanaryje.

  Po traumos operacija nebuvo atlikta, bet krepsinio nebežaidžiau, nes jausdavau maudima.
  Norejau paklausti ar man butina operacija norint vel pradedi zaisti krepsini?

  Ar yra bent kokia galimybe isvengti operacijos ir sustiprinti koja pratimais ar kazkokiais kitokiais budais?
  Siuo metu sportuoju su dviraciu bei einu i sporto sale, darydamas pratimus kojoms kartais siek tiek jauciu maudima, ir lengva tražgėjimą kai pilnai ištiesiu koją.

 6. Sveiki,man atlikta artroskopinė PKR rekonstrukcija,norėjau paklausti ar normalu kad prie pėdos man melynuoja tinimas po truputį praeina,operacija daryta prieš 6dienas ačiū

 7. Laba diena,
  Prieš metus buvo atlikta PKR operacija. Statidama ištiesta koja už kelio jaučiu pjaunanti skausmą, skausmas tesiasi savaite. Ilgiau pasedint jaučiasi pedos tirpimas. Ar reikia kreiptis pas gydytoja, ar skausmas turetu praejti?

Parašykite komentarą

Required fields are marked *.


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Eiti prie įrankių juostos