Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu”, „išėjimu iš savo vietos”,”atsisakymu” , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

458 komentarai apie “Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

 1. Laba diena, po užvakar atliktos PKR operacijos gydytojas paskyrė vartoti vaistus Pradaxa 110mg kartą per parą, vakare. Informaciniame lapelyje pastėjau, kad jie gali sąveikauti su vaistais Seroxat (paroksetinu), kuriuos šiuo metu vartoju (20 mg per parą, ryte). Ar šių abiejų vaistų vartojimas kartu nurodytomis dozėmis yra saugus?

  1. Laba diena.

   Neturiu patirties skiriant Pradaxa. KLreipkitės į operavusį gydytoją.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas
   artroskopija.lt / artroskopija.com / artroskopija.e

 2. Laba diena,sausio pradžioje patyriau šią traumą čia atsakymas po magnetinio rezinanso :priekinio kryžminio raiščio vidurinio-viršutinio trečdalio riboje pilnas plyšimas..koks turėtų būti gydymas ar reikėtų operuoti?

  1. Laba diena.

   Reikia apžiūrėti ir stabilumo testais įvertinti kelio sąnario stabilumą, nes ir nežymus liekamasis nestabilumas ilgainiui pažeidžia kelio sąnarį negrįžtamai. Rekomenduočiau atvykti konsultacijai. Gali būti reikalingas operacinis gydymas.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas
   artroskopija.lt / artroskopija.com / artroskopija.eu

 3. Laba vakara,
  Plyšo priekiniai kryzminiai raiščiai. Sąnarys stabilus, istiesiu ir sulenkiu maksimaliai. Diskonforto nesijaučia, po traumos niekada nebuvo „isejes ” iš padėties. Kelis stabilus. Tokiu atveju per kiek laiko geriausia pasidaryti operaciją? Ar plyse raiščiai labai kenkia kelio sąnariams?

  1. Laba diena.

   Reikia apžiūrėti ir stabilumo testais įvertinti kelio sąnario stabilumą, nes ir nežymus liekamasis nestabilumas ilgainiui pažeidžia kelio sąnarį negrįžtamai. Rekomenduočiau nuvykti pas operuojantį ir kompetetingą specialistą, kuris galėtų kritiškai įvertinti būklę. Operaciją geriausia atlikti praėjus po traumos apie 1,5-2 mėn., kei kelio sąnarys yra „ramus”.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas
   artroskopija.lt / artroskopija.com / artroskopija.eu

  1. Laba diena.

   Šis plyšimas gydomas tik operaciniu būdu. Jei gyvenimas neaktyvus ir nejaučiate pastoviai nestabilumo. Rekomenduočiau atvykti konsultacijai.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 4. Sveiki, nusitraukiau PKR, Ka reikėtų daryti laukiant operacijos? Ar reiktų palengva vaikščioti kad koja nenusilptu ir greičiau po operacijos atsistatytų ar kojos stengtis nejudinti išvis? Ačiū

  1. Laba diena.

   Ruošiantis PKR operacijai reikia stipirnti šlaunies raumenis. Galite pavaikščioti į sporto sąlę. Aišku, tai daryti atslūgus patinimui ir skausmui. Taip pat prieš operaciją turėtų būti pilnai atstatyra kelio sąnario judesių amplitudė.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 5. Sveiki, krisdama gavau kelio traumą, po MRT nustatyta, kad PKR pilnai plyšo, sąnaryje yra skystis, aplinkinių minkštųjų audinių edema. Pas gydytoja eisiu tik itą savaitę, kokio gydymo galima tikėtis?

 6. Sveiki,
  Po MRT parašė išvadą:

  PKR proksimalinio segmento pluošto didžiosios dalies plyšimas diferencijuoti, dalinai fibrozuotas visiškas plyšimas. MKR proksimalinio segmento deformacija po buvusio dalinio (I-II) plyšimo. IM Užpakalinio rago „lopo” tipo plyšimas su fragmento migracija į priekį. Abiejų krumplių besirezorbuojančios kontūzijos zonos. Skystis sąnaryje.

  Konsultacija atšaukta neribotam laikui. Ką reikia tokiu atveju daryti? Kažkaip koją įtvirtinti, užsidėti įtvarą, kokios mankštas daryti?
  Bus reikalinga operacija?

 7. Laba diena , patirta trauma, daktaras pasake kad priekinis kryzminis raistis, meniskas ir isorinis raistis pazeidti, bet rezonansas dar nedarytas, dave itvara liepe mankstintis o rezonansas tik uz 4 savaiciu, dabar praejo savaite kojos dar neprimenu…
  ar nepazeisiu keleno dar labiau iki rezonanso vaisciodamas.
  Ačiū

 8. Sveiki,

  Prieš pusantrų metų buvo atlikta PKR rekonstrukcija + menisko siuvimas. Darbas sėdimas, fizinio aktyvumo nedaug. Ne iš šio ne iš to pradėjau jausti tempimą išorinėje kojos dalyje einant ir lyg patino kelis link išorės, kai sulenkiu jaučiu tą tempimą ir lyg truputį skausmą iš nugaros kelio srityje. Kas galėtų būti?

 9. laba diena man 2020.02.06 daryta PKR operacija,kovo 20 tik pas rebilotologę dėl rebilitacijos,operacijos laukiau 5 mėnesius ir dar tiek laukti ar nieko nenutiks galbūt namie galima kokius nors pratimus daryti?

 10. Sveiki noreciau pasiteirauti ar yra reikalinga operacija jei po MRT nustatyta sanario priekinio kryzminio raiscio dalinis plysimas?skausmas didelis,kojos judesius varzo,neina pilnai istiesti ir pilnai sulenkti

  1. Laba diena.

   Pirmiausia kelio sąnarį reikia išmankštinti. Ir, jei pilnai atstačius judesius bus jaučiamas kelio sąnario nestabilumas – gali būti reikalinga kelio sąnario artroskopinė PKR rekonstrukcija.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 11. Nustatytas PKR dalinis plyšimas, ar tokiam atvejui reikalinga operacija? Skausmai jau tęsiasi apie 3 mėn. Gydytojas liepė nešioti įtvarą KA3-4, nešiojau 3 sav. nesenai teko nusiimti, pradžiai viskas tvarkoje, bet vėl prasidėjo skausmai.

  1. Laba diena.

   Jei jaučiate nestabilumą – operacinis gydymas gali būti reikalingas problemai išspręsti. Rekomenduočiau atvykti pas mane konsultacijai.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 12. Sveiki,
  Operacijos metu atlikta vidinio menisko tausojanti rezekcija, debridmentas. Taip pat atlikta raiščio rekonstrukcija panaudojant sausgyslės implantą. Dabar vaikščioju su įtvaru, ramentais. Is gydytojo gavau reabilitacijos protokolą po pirminės PKR rekonstrukcijos. Norėjau paklausti, kad reikia pradėti šiuos pratimus? Nuo pirmos savaitės po operacijos ar praėjus 3-4 savaitėm? Ačiū

 13. Sveiki, gavau magnetinio rezonanso tyrimo išvadą: priekinis kryžminis raištis nestrūktūriškas, pailgėjęs – didelio dalinio plyšimo požymiai. Medialinio menisko kibiro rankenos plyšimas. Lateralinio menisko kūne smulkus radialinis plyšimas.

  Trauma įvyko prieš 6 metus, tačiau tik dabar atliktas tyrimas. Ar reikalinga skubi operacija?

 14. Sveiki pries savaite atlikta pkr operacija, kelis yra labai stipriai istines, ar tai normalu? Ir judant jauciamas tempimas vidineje kelienio dalyje?

 15. Sveiki, Pries 2.5metu zaisdamas krepsini patyriau desines kojos trauma. MRT isvada butu tokia:
  matyti nemazas skyscio kiekis sanaryje. Meniskuo-degeneraciniu pakitimu pozymiai uzpakalinis kryzminis raistis pertemtas, pakitusios formos ir MR signalo. Priekinis kryzminis raistis blogai diferencijuojasi, matomi keli pluosta einantys skirtingomis kryptimis, nematyti vientisumo. Girneles raiscio proksimalineje dalyje- edemos pozymiai. Yra slaunikaulio lateralinio krumplio bei blauzdikaulio proksimalines epifizes edema.
  Isvada: PKR plysimas, skystis sanaryje.

  Po traumos operacija nebuvo atlikta, bet krepsinio nebežaidžiau, nes jausdavau maudima.
  Norejau paklausti ar man butina operacija norint vel pradedi zaisti krepsini?

  Ar yra bent kokia galimybe isvengti operacijos ir sustiprinti koja pratimais ar kazkokiais kitokiais budais?
  Siuo metu sportuoju su dviraciu bei einu i sporto sale, darydamas pratimus kojoms kartais siek tiek jauciu maudima, ir lengva tražgėjimą kai pilnai ištiesiu koją.

 16. Sveiki,man atlikta artroskopinė PKR rekonstrukcija,norėjau paklausti ar normalu kad prie pėdos man melynuoja tinimas po truputį praeina,operacija daryta prieš 6dienas ačiū

 17. Laba diena,
  Prieš metus buvo atlikta PKR operacija. Statidama ištiesta koja už kelio jaučiu pjaunanti skausmą, skausmas tesiasi savaite. Ilgiau pasedint jaučiasi pedos tirpimas. Ar reikia kreiptis pas gydytoja, ar skausmas turetu praejti?

  1. Laba diena.

   Manau, kad jei skausmas nerpaeis dar per 2-3 sav., ar pradėtų blogėti, reiktų kreiptis į operavusį specialistą.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.