Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu”, „išėjimu iš savo vietos”,”atsisakymu” , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

458 komentarai apie “Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

 1. Sveiki patyriau traumą buityje man nustatyta PKR II laipsnio plyšimas ar reikalinga operacija? Jaučiamas kelio nestabilumas.

 2. Sveiki, patyriau traumą buityje, buvo atliktas MRT išvada PKR plyšimas II laipsnio koks gydymas turėtų būti? Jaučiamas kelio nestabilumas.

  1. Laba diena.

   Jei jaučiamas nestabilumas – vienintėlis efektyvus gydymas – kelio sąnario artroskopinė PKR rekonstrukcija. Jei reikalinga pagalba- kreipkitės.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 3. Sveiki.
  Šiuo metu man 26 metai. Prieš 2.5 metų buvo atlikta PKR rekonstrukcija ir išorinio menisko rezekcija bei vidinio menisko siuvimas. Prieš pusmetį atlikta pakartotinė vidinio menisko rezekcija. Atlikau reabilitaciją ir invidualiai sportuoju. Kadangi kelio skausmai vargina ir iki šiol yra neišnykę, pasidariau MRT.
  Išvada:

  PKR plastikuotas, pailgėjęs, žymaus plyšimo nematyti, blauzdikaulyje apie sraigtą minimalūs
  skysčio ruoželiai. MM priekiniame rage matomas smulkus defektas – tikėtina pooperaciniai pakitimai.
  Girnelės I laipsnio chondromaliacija, lateralinio ankštumo požymiai. Infrapateliariai hoffa riebalinis kūnas
  nestruktūriškas, edemiškas – diferencijuoti tarp lokalių uždegiminių ir potrauminių pakitimų.

  Ką galite patarti? Ar įmanoma apsieiti be operacijos?

  1. Laba diena.

   Sunku pasakyti, bet jei yra nestabilumo požymiai, tai gali reikti ir pakartotinės rekonstrukcijos. Rekomenduočiau atvykti konsultacijai.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 4. Laba diena,
  Prieš mėnesį turėjau buitinę traumą, kurios metu (nustatyta po MRT) patyriau dešinio šeivikaulio galvos lūžį, priekinio kryžminio raiščio pilną plyšimą, girnelės medialinio laikiklio plyšimą, medialinio kolateralinio raiščio pilną plyšimą. Bet jokia operacija iki šiol neatlikta, mano gydantis traumatologas sako, kad reikia laukti…Visą mėnesį koja įtvare su laipsniais, vis dar tinsta per kelį ir čiurnos sąnarį…
  Gal galit pasakyti, kodėl reikia laukti? Ar iš viso bus reikalinga operacija (nes mano gydantis traumatologas sakė, o gal nereiks jokios operacijos (?))…
  Kokia Jūsų nuomonė? Ką patartumėt?

  1. Laba diena.

   Sužalojimas laibai rimtas. Paprastai esant tokiai situacijai reikai nešiti įtvarą ir stengtis sugydyti MKR plyšimą (esant pilnam plyšimui yra tikimybė, kad jis gali ir nesugyti). Po to seka reabilitacinis laikotarpis 1-2 mėn. – judesių ir šlaunies raumenų atstatymas. Tada tik sprendžiama dėl opercinio gydymo. Mano nuomone PKR rekonstrukcija čia tikrai bus reikalinga.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 5. Sveiki,

  kairiojo kelio MRT tyrimų išvados:
  Nedidelis kiekis skysčio sąnario ertmėje.
  Girnelė įprastoje vietoje, jos medialinio paviršiaus II laipsnio chondromaliacija; atraminių paviršių defektų nematyti .
  Kryžminiai, kolateraliniai raiščiai neplyšę.
  Meniskų plyšimo nematyti.
  Ties šlaunikaulio vid. gumburu, proksimaliau priek. kryžminio raiščio ovali skysčio signalo sankaupėlė iki 14/8mm – gali būti nedidelis ganglijas.

  Rentgenas:
  Abiejų blauzdikaulių medialinių sąnarinių paviršių švelni subchondrinė sklerozė. Nežymiai paaštrėję emin. intercondylaris gumburėliai abipus. Girnelių poliai pasmailėję abipus.

  Gal galėtumėte pakomentuoti? Ar reikalinga operacija? Ačiū!

 6. Dar karteli sveiki. Dar truputi norejau pasiteirauti. Buvo atlikta pkr rekonstrukcijos ir menisko siuvimas. Kiek laiko po operacijos reikia operuota koja laikyti ant pagalveles po operacijos? Taip pat norejau pasiteirauti kada galiu itvare jau vaikscioti su laipsniais kiek lenkiu koja. Po kokio laiko? Kadangi issoperavus minejo kad po kelio lenkimo judesiu itvara atstatyti i 0 padeti… Aciu is anksto dekoju. Atsiprasau uz klaidas,rasau su telefonu..

  1. Laba diena.

   Laikykitės operavusio gydytojo nurodymų. Mano rekomendacijis paprastai tokios- 2 ramentai pirmas 2 sav. po to dar 2 sav. su 1 ramentu. Dėl lankstymo kai yra prisiųtas meniskas – ribojamas, rekomendacijos gali kiek skirtis.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 7. Sveiki, buvo atlikta pkr rekonstrukcija. Praėjo 3sav. Po operacijos, jaučiu lygiai tokį patį laisvuma kelyje kaip ir prieš operacija, ar tai normalu?

  1. Laba diena.

   Reikėtų šį klausimą aptarti su operavusiu ortopedu. Klausimas ar tikrai Jūs jaučiate laisvumą, bei po 3 sav. yra pavojinga tikrinti ar sąnarys stabilus, nes galima pakenkti raiščio transplanto fiksacijai.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 8. Sveiki, pries tris savaites buvo atlikta pkr rekonstrukcija ir menisko siuvimas. Kiek laiko po operacijos reikia naudoti elastini binta? Ir daktaras rrkomendavo po operacijos 4 savaiciu pradeti vaikscioti su 1 ramentu. Kiek laiko reikia vaikscioti su 1 ramentu ir kada galima vaikscioti su dviem. Is karto dekoju uz informacija… operavo puikus daktaras M. Sakalinis.

  1. Laba diena.

   Laikykitės operavusio gydytojo nurodymų. Elastinis bintas iki 2-3 sav. po operacijos. 2 ramentai pirmas 2 sav. po to dar 2 sav. su 1 ramentu.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 9. Sveiki,

  kairiojo kelio MRT tyrimų išvados:
  Meniskų plyšimo nematau.
  MKR degeneruotas proksimaliai – galimai buvęs dalinis plyšimas.
  Kryžminiai raiščiai ir LKR neplyšę.
  Girnelė įprastoje vietoje, patelofemoralinio sąnario II laipsnio chondromaliacija. Poodžio edema prepatelariai
  lateraliai.
  Atraminių paviršių kremzlė be žymesnių pakitimų.
  Nedidelis kiekis skysčio kelio sąnario ertmėje.

  Koks gydymas reikalingas? Ar galima sportuoti?

 10. laba diena
  MRT tyrimo aprasymas: vidinio menisko uzpakalinio rago istrizas plysimas, menisko kuno daline ekstruzija. isorinis meniskas neplyses. PKR virudines dalies plysimas. UKR ir kolateraliniai raisciai be matomos patologijos. girnele nedislokuota. girneles bei slaunikaulio vagos sanarine kremzle iprastinio MR signalo, nedeformuota. Subchondrine girneles dalis nepakitusi.
  Slaunikaulio ir blauzdikaulio lateraliniu krumpliu atramines kremzels ||-||| chondromaliacija. blauzdikaulio abieju krumpliu ir slaunikaulio lateralinio krumpio kaulu ciulpu edemos zonos. blauzdikaulio siurkstumos postosteochondropatine deformacija.
  skystis sanaryje. beikerio cista.

  Koks gydimas turetu buti? aciu uz atsakyma?

  1. Laba diena.

   Remiantis MRT išvadomis artroskopinė operacija Jums reikalinga. Rekomenduočiau atvykti konsultacijai pas mane.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 11. Pries 40 dienu buvo atlikta pkr ir menisko operacija. Poliklinikoj 4oj savaitej atliktas magnetinis sildymas 5oj kinezeterapija. Po kinezeterapijos pasake kad galiu vaiksciot be itvaro, bet atsirado vel skystis ir duriantis prie tam tikru judesiu skausmas mazdaug pjuvio vietoj. Ar galejau patempti nauja raisti ar ji nuplesti ? Ar skausmas butu labiau juntamas butu kaip ir pirminio plysimo? Ar cia tiesiog nuo padidejusio kruvio?

 12. Pries 40 dienu buvo atlikta pkr ir menisko operacija. Poliklinikoj 4oj savaitej atliktas magnetinis sildymas 5oj kinezeterapija. Po kinezeterapijos pasake kad galiu vaiksciot be itvaro, bet atsirado vel skystis ir duriantis prie tam tikru judesiu skausmas mazdaug pjuvio vietoj. Ar galejau patempti nauja raisti ar ji nuplesti ? Ar skausmas butu labiau juntamas butu kaip ir pirminio plysimo? Ar cia tiesiog nuo padidejusio kruvio? Skausmas astresnis darant kojos tiesima itempiant keturgalvi raumeni.

 13. Sveiki. kairiai kojai 3 metai kitai kojai virš metu plyše raiščiai jei ne kas rimčiau neišsivystys artritas? skausmas nedingsta nepadeda vaistai mityba, magnetini pasidariau kairiai kojai, registruotis operacijai po keliu dienu planuosiu, ka patartumėt kaip nepažeist labiau jų kol sulauksiu operacijų? Kokia kaina pas jusu klinikoi privačiai? kojos itvaras neiskaičiuotas i operacijos kaina? Kokia jo kaina gal galima butu sužinoti?

 14. Sveiki man yra PKR plisimas ir kazkoksenisko kibiro rankenos plysymas.laukia operacija.po kiek laiko galesiu pilnai grizti i darba?

 15. Sveiki po MRT gavau atsakyma,kad girnele III tipo pagal Wiber,rotuota ir subliuksuota lateralyn -1cm.Mediinio PF raiscio ties slaunikalniu plysimas.

 16. Laba diena. Po menisko operacijos praejo du su puse menesio ir nuo to laiko koja tapo nestabili. Toks jausmas kad kelio sanarys nejungia virsutines kojos dalies su apatine. Gal galit pasakyt kas tai gali buti?

 17. Sveiki, vasario 28d bus daroma kelio operacija, buvo pries 6metus gauta trauma, girnele isniro, tas isnirimas kelis kartus i metus kartojasi, daktaras pasiule operuotis, tik vat koks reabilitacijos laikotarpis?:) ir koks jis?

  1. Laba diena.

   Skaitykite „Reabilitacinis gydymas po girnelės raiščių rekonstrukcijos”, aišku jei jkums rekonstruos gydytojas MPFL (girnelės vidinį laikiklį)

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 18. Sveiki. Man yra nustatytas pkr plyšimas proksimaliai. Dažnai skūsdavaus šokių mokytojai, kol lankiau gimnazija, jog negaliu šokinėti per apšilima, nes jaučiu kaip išsiderina kelio sąnarys. Ji man vis sakydavo kad raiščiai kaip kaulai, jauna esi sugis. Ar tai tiesa? Nes kai buvau pas chirurga ir man atliko MRT pasakė, jog susitaikyčiau su trauma ir operacija praktiškai nepadės. Tai ar tikrai gali raiščiai sugyti ir nesijausti traumos, kaip seniau prieš jai atsiradus?

 19. Laba diena,norejau jūsų pagalbos.Pries pora dienų patyriau slidinėjimo metu trauma.Kelio srityje,bet prieš penkis metus turejau trauma,buvo atlikta priekinio raiščių operacija.Siuo metu labai jaučiu vidinėje kelio dalyje staigų dideli skausmą,būtent pasukimo metu,yra šiek tiek patine .Labai pergyvenu ar galejo vėl plysti?Ar savaime gali skausmas praeiti?kada reikia kreiptis pas gyditojus,ar užtektų rentgeno ar reikia MRI?Aciu labai lauksiu jūsų atsakymo?

 20. Sveiki.
  Prieš 6 savaites atliko operaciją. PKR pilnas plyšimas, lateralinio menisko užpakalinio rago išilginis raudonosios zonos plyšimas, nežymūs kompresiniai lūžimai. 5 savaitės iki operacijos nemyniau kojos. Šiuo metu atlieku rebilitacija, prasidėjo 2 savaitė. Pilnai neištiesiu, sulenkiu apie 90 laipsnių, daugiau sulenkti nepavyksta, kai vaikštau skauda vietą kur yra sraigtas.. Domintų Jūsų nuomonė ar as per greit tikiuosi pilno sulenkimo ar kažkas gali būti negerai? Ačiū!

 21. Laba diena turiu problemu su kelio sanariu gyvenu uzsienyje pasidariau kelio sanario MRA diognoze buvo tokia vidinio menisko užpakaliniame ragenyje yra padidėjęs intravasivijos signalas, atitinkantis miksoido degeneracijos laipsnį.Noreciau paklausti ar sudetinga operacija ?Ir kokia kaina butu operacijos?Kamuoja pastovus kelio sanario skausmai .Aciu

  1. Laba diena.

   Labai keista, kad su tokia diagonoze skiriamas operacinis gydymas. Jei reikia pagalbos – kreiptikitės.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 22. Laba diena,po atlikto MRT,nustate PKR plysimas,Dalinis nedidelis MKR plysimas,medialinio menisko kibiro rankenos plysimas,likusioje uzoakalinio rago dalyje vertikalus isilginis plysimas.Medialiniu krumpliu krastuose smulkus osteofitai,kremzles defektu nematyti.Kiti sanariniai pavirsiai-n.y..ar butina operacija,ir po kiek laiko ja galma atlikti..

 23. Sveiki.vietoje sutraskejo kelio sanaris,nukritau nuo skausmo ant grindu..po MRT atlikimo rodo kad:PKRplysimas,dalinis nedidelis MKR plysimas,medialinio menisko kibiro rankenos plysimas,likusioje uzpakalinio rago dalyje vertikalus isilginis plysimas.medialiniu krumpliu krastuose smulkus osteofitai,sanaryje,MKR bursoje padaugeja skyscio..ar butina operacija?

 24. Po PKR rekonstrukcines operacijos praejus 2 metams, atliko MRT ir rado subplysima, o UKR pertempimas. Ar vel reikes operacijos ar sugis pasaugojus?

 25. Sveiki, esu sportininkas ir patyriau kairio kelio traumą. Plyšo priekinis kryžminis raištis ir t.t. Magnetinį rezonansą turiu pasidaręs. Kokia būtų operacijos eiga, kada būtų įmanoma sulaukt operacijos?! Dėkui.

 26. Laba diena man atliktas kelio sanario rekostrukcija su sraigtu nuo operacijos praejo 4menesiai man vistiek riboja vaiksciojima pilnai neina istiesti kojos ar cia man reikia dar laukti pokyciu ar savaime susitvarkys

 27. Sveiki per MRT nustate kryzminiu raisciu ir isorinio raiscio truukimai. Galima delsti siuo atveju ar operacija butina staigi? Ar sudetinga tai opercija?

  1. Laba diena.

   PKR rekonstrukcija sudėtinga rekonstrukcinė operacija. Ją geriausia būtų atlikti 1-2 mėn. po traumos.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

   1. Laba diena. Buvau konsultacijoi pas daktara pilno pkr plysimo. Daktaras mane patikino, kad laikas reikmes operacijai neturi. Sake ar dbr. ar po metu reiksmes tas visiskai neturi. As 25d. po traumos magnetas darytas savaite po traumos. Is sito komentaro jusu supratau, kad reiksme visgi yra. Ir turiu jum klausima ar laikas itakoja operecijos kokybe? Man daktaras sake atsistatimas nuo 70procentu iki80procentu ar ilgesnis laiko tarpas nesioperuojant keicia tuos procentus?

 28. Sveiki, norėjau paklausti kodėl man traška kelio girnelė, jaučiuosi gerai, skausmo nėra, lenkiant koja nuo 0 iki 90 laipsniu jaučiamas nežymus traškėjimas, kuo daugiau tiesiant koja tuo smarkiau, nuo 150 iki 180 atrodo lyg druska trintusi po girnele. Man buvo atlikta PKR ir Menisko rekonstrukcija jau gan senokai, sausio 23 diena. Kas tai galėtu būti?

 29. Sveiki susitrenkus koja atsirado iškart tinimas bet praėjo po kelių dienų pačiame kelyje atsirado įdubimas ir praėjus pusei mėnesio vėl ištino ir skauda nuo to patinimo koja ką galėtumėt patarti ar verta kreiptis į traumatologą ?

 30. Laba diena. Prieš 7m. Patyriau d.kojos trauma. Po traumos užtirpo pėda, sutyno kelias,tačiau daktarai pasake kad sumušimas. Po 3men.tik galėjau be ramentu. Tačiau prieš daugiau nei mėn. „Atjungė” koja kreipiausi į medikus atliko kelio echoskopa. Paaiškėjo,kad plyšes meniskas. Operacijos metu pamatė,kad kryžminiai raiščiai priaugine ataugų. Ir man pasakė tik tiek,kad reikalinga bus kita operacija. Nieko detaliau neaiškino. Kelias nestabilus,skausmas stiprus. Ka toliau man daryti? Darbe dirbti negalėsiu su tokia kelio bukle. MRT niekada niekas nedarė.

  1. Laba diena.

   Rekomenduočiau atvykti į konsultaciją. Kaip suprantu, Jums reikalinga PKR rekonstrukcijos operacija.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.