Riešo ganglijų atroskopinis gydymas

Riešo ganglijų atroskopinis gydymas

Riešo ganglijas. Ganglijai yra dažniausi plaštakos ir riešo augliai, sudarantys apie 50-70% visų plaštakos minkštųjų audinių auglių. Tai gerybinis auglys, neturintis polinkio supiktybėti. Dažniausiai sutinkami nugarinės pusės riešo ganglijai. Jie daugiau būdingi moterims nuo 20-ies iki 50-ies metų, tačiau gali pasitaikyti praktiškai visiems. Atsiradimo mechanizmas tiksliai nėra žinomas, bet manoma, kad ganglijo susiformavimas susijęs su nuolatinėmis riešo mikrotraumomis. Ganglijas dažniausiai randamas kaip neskausmingas, vidutinės konsistencijos, paslankus gumbas riešo srityje. Tačiau gali pasitaikyti ir intrasąnarinių ganglijų, kurie išoriškai nesudaro iškilimo, arba gumbo, o  sukelia skausmą riešo judesių metu.

Riešo gailijai diagnozuojami kliniškai, tačiau giliesiems ganglijams diagnozuoti gali reikti atlikti MRT (Magnetinio rezonanso tomografijos) tyrimą ( 1 pav.).

Ganglijų gydymas taip pat gali būti įvairus. Visų pirma, jei ganglijas netrukdo kasdieninei veiklai ir darbui galima nedaryti nieko, tiesiog stebėti ar jis nedidėja. Neseniai atsiradusius ganglijus galima punktuoti, ištraukiant iš jų skystį. Tai turėtų atlikti specialistas.

Ganglijai, trukdantys darbui ir kasdieninei veiklai ar sukeliantys diskomfortą dėl išorinio vaizdo gali būti operuojami. Operacijos metu atliekamas keleto centimetrų pjūvis ties riešu ir pašalinimas ganglijas. Po tokių operacijų ganglijo atsinaujinimo tikimybė siekia 10-20%.

Ganglijo šalinimo operacijas galima atlikti ir artroskopiškai. Atroskopinio metodo pranašumas yra tame, kad žymiai geriau nei atvirai matomas pats ganglijas,  po operacijos praktiškai nelieka pooperacinių randų, nes operacijos metu padaromos tik dvi 4-5mm skylutės instrumentams ir video kamerai įvesti. Taip pat po artroskopinių ganglijų pašalinimo operacijų greitesnis sveikimas, o ganglijo atsinaujino tikimybė yra beveik lygi nuliui. Be to instrasąnarinius ganglijus šalinti atviru būdu yra pakankamai sudėtinga, todėl daugelio autorių nuomone, tokius ganglijus reikėtų šalinti artroskopinės operacijos metu. Be to artroskopinės operacijos metu apžiūrimas visas riešo sąnarys, galima diagnozuoti bei gydyti lydinčias riešo sąnario patologijas.

1 pav. Riešo sąnario MRT tyrimas, rodyklė rodo intrasąnarinį gangliją.

2 pav. Riešo sąnario artroskopija – intrsąnarinio ganglijo priešoperacinis vaizdas pro artroskopą

3 pav. Riešo sąnario artroskopija – ganglijo pašalinimo eiga

Riešo sąnario artroskopija – Būklė po ganglijo pašalinimo, padarytas kapsulės defektas, eksponuota trumpoji tiesiamoji stipininė riešo sausgyslė rodo, kad pašalinimas atliktas pilnai

Riešo artroskopija esant ganglionui. Atliktas artroskopinis gangliono pašalinimas – operacinis vaizdas

53 komentarai apie “Riešo ganglijų atroskopinis gydymas

 1. Sveiki ar mažos cistos yra pašalinamos jei jos sukelia skausmą?riboja judesiu trukdo kasdieniai veiklai. Cista yra riešo srityje, buvo atliktas mrt tyrimas jos dydis 1*0.6*0.3

  1. Laba diena.

   Taip, bet rekomenduočiau darytis artroskopinę riešo operaciją. Nes esant gangliono cistai dažnai kartu būna ir papildomų pažeidimų rieše. Beje, skausmingiausios būna nedidelės cistos. Kai ji būna didelė ir paviršiuje, dažnai iš vis nelabai sukelia skausmą.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 2. Sveiki. Po kiek laiko paleidzia namo po kelio sanario ganglijo salinimo operacijos? Kiek trunka reabilitacija?

 3. Laba diena, prieš pusmetį atsirado ganglijas ant pėdos viršaus. Neskauda, bet daktaras sako, kad didelis ir reikia operuot.
  Ar operuot reikia kuo greiciau ar luktelt, nes kitas daktaras sako kad dar nesusiformavo kapsulė ar panašiai, nes ganglio kraštai nėra lygūs.
  Ar jūs gydote ir pėdos ganglijus ?
  Ar skiriasi operacijų kainos?

 4. Sveiki,

  mano sunui 3 metai, ant rieso yra guziukas panasus i ganglija. Ar vaikams atliekamos salinimo operacijos?

 5. Sveiki, norėčiau sužinoti kiek laiko trunka gydymas po artroskopinės gangliono šalinimo operacijos ir kokia gydymo eiga. Ačiū

 6. Sveiki, man jau 75 metai.Maždaug prieš 20 metų nustatyta abiejų rankų riešų artrozė. Tuo metu vienintelis pasiūlytas gydymo būdas buvo „sąnario uždarymas”.Nesutikau daryti tokios operacijos ir visą tą laiką gyvenu su tais gumbais ant riešų,prisitaikiau prie pastovaus skausmo. Bet kartais, matyt, kažkas atsitinka, ir riešai labai skausmingai ištinsta. Ar yra koks naujas gydymo būdas?
  Ačiū, Pagarbiai Kęstutis.

  1. Laba diena.

   UAB „Idemus” su Šeimos gydytojo siuntimu iš Vliniaus TLK zonos – nemokamai. UAB „Northway Medicinos centrai” – 60eur.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 7. Sveiki, noriu paklausti ar po riešo ganglijos yra suteikiamas biuletenis. Nes ne norėčiau jo imti. Ačiū

 8. Labas vakaras, esu muzikante- jau 29 m. profesionaliai dirbu- groju violoncele, pries 3 m. atsirado ( kaip diagnozavo medikai ) ganglionas (kaires rankos riese) na nera jis didelis, bet skausmingas, be itvaro groti negaliu, o su juo ne kaip iseina- sunku judinti pirstus. Konsultuojantis gydytojas pasake, jei toliau negrosiu geriau operuoti, bet…jei ka gali atsinaujinti. Tiesiog nezinau…Atvirai iki rentos dar metai, bet jau nebezinau ka daryt. Labai prasau patarimo. Aciu

  1. Laba diena.

   Rekomenduočiau atvykti pas mane konsultacijai. Pasistengsiu padėti. Po artroskopinių riešo ganglionų operacijų atsinaujinimo tikimybė yra mažiau 5 proc. Po atvirų apie 30 proc.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 9. Laba diena.
  Ar operacija gali būti daroma jei tuo metu yra paskutinės mėnesinių dienos?(5diena)

  1. Laba diena.

   Mėnesinių ciklas paprastai įtakos artroskopinėms operacijoms neturi. Aš dėl menesinių operacijų neatšaukiu.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 10. Sveiki. Kokia butu priemoka artroskopiniu budu salinti rieso ganglija? Jau man ji svirkstu istraukta buvo gal 10 ar 11 kartu. Po skysciu istraukimo jie vel susikaupia praejus 2 sav. Neskauda. Bet estetiskai negrazu. Jau nebezinau ka daryt.

 11. Sveiki,

  prieš kokius metus atsirado dešinės rankos riešo ganglija, nėra didelė, bet sukelia diskomfortą, nes skauda palenkus riešą. Buvau mikrochirurgo konsultacijoje savo poliklinikoje, bet po MRT sakė operacijos nereikia daryti, nes per maža ganglija. Daktaras sakė įtvaras padės, bet deja… šią savaite pastebėjau, kad ir kitos rankos rieše pradėjo formuotis ganglija, labai stipriai skauda ir nulenkus riešą į apačia matosi labai minimalus iškilimas. Kaip tokiu atveju reikėtų elgtis? Kokie galimi gydymo variantai?

  1. Laba diena.

   Greičiausiai bus reikalingas operacinis gydymas. Kaip tik maži gabglijai ir būna skausmingiausi. Kai guzas ryškus ir dedelis, paprastai, didelio skausmo nebūna. Rekomenduočau avykti konsultacijai.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 12. Laba diena
  Ranką sukamųjų ir sukamųjų-atlenkiamųjų judesių metu skauda jau dvejus metus. Prieš pusę metų tesimatė sausgyslių uždegimas. Prieš trejetą mėnesių išsiplovus grindis, paskutus bulves pusę paros labai geldavo distalinę alkūnkaulio dalį. Echoskopiškai buvo rastas besiformuojantis ganglionas. Prieš savaitę MTR tyrimo
  metu rasta; ” TFCC komplekso centrinio ir periferinio tipo pažeidimas (disko perforacija 1,2 mm), iš dorzalinės pusės susiformavusi 12×7 mm dydžio gangliono cista”. Alkūnkaulis nežymiai ilgesnis už stipinkaulį. Kas konkrečiai tokiu atveju turėtų būti atlikta operacijos metu : tik pašalinama cista, šalinama cista su trikampe kremzle, papildomai dar ir patrumpinamas alkūnkaulis , ar dar kas kita?

  1. Laba diena.

   Tokiu atveju kaip Jūsų, aš paprastai rezekuoju artroskopiškai TFCC plyšimą ir trumpinu alkūnkaulį.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

   1. Gal dar galėtumėt paaiškinti, 1) kodėl kremzlę rezekuotumėt, o ne susiūtumėt, 2) kodėl būtina trumpinti kaulą 3) kodėl kuo toliau, tuo labiau po fizinės veiklos riešą skauda, jis stingsta, darosi riboti judesiai?

 13. Laba diena,man ant rankos piršto lenkimo vietoje yra ganglijas .Man jis trukdo,norėčiau pašalinti.Kokia kaina būtų?
  Iš anksto dėkoju už atsakymą.

 14. Laba diena,

  Kiek kainuoja ši operacija žmogui, neturinčiam sveikatos draudimo Lietuvoje?

   1. Laba diena,
    Kiek kainuoja rieso ganglijo šalinimo artroskipine operacija privalomojo sveikatos draudimo neturintiems asmenims?

 15. Laba diena, kurioje įstaigoje dirbate? ir kaip galima pas jūs užsiregistruoti dėl ganglijos šalinimo? Kokia kaina procedūros ir konsultacijos?

 16. Laba diena, noriu paklausi ar artroskopu galima panaikinti riešo kanalo sindromą.

  1. Laba diena.

   Kauno klinikose tokias operacijas atlieka. Kiutur negirdėjau, kad kas atliktų. Reikalinga speciali aparatūra šiai operacijai.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 17. Laba diena, birželio mėnesį man išoperavo ganglijoną ant plaštakos, ir prieš mėnesį jis man vėl atsirado, ką patartumėte daryti? Dėkoju

   1. Sveiki man ant rankos diagnazavo ganglijas ir sake kad tik vilniuje daro,sakykit ar butu galima kazkur arciau rasti kad galetu man ant abieju ranku tai panaikinti. Labai bijau nes pasake kad tai piktybiniai augliai??

    1. Laba diena.

     Tokie klausimai sprendžiami konsultacijos metu. Jei reikalinga pagalba – galite drąsiai kreiptis.

     Pagarbiai,
     Gydytojas ortopedas traumatologas,
     Kęstutis Bliznikas

 18. Laba diena. Ant riešo turiu gangliona. Man jį skauda ir atrodo neestetiškai. Viena karta traukė su adata, bet po poros mėnesiu ir vėl tas pats. Traumotologas siūlo operuoti pjaunant. Ar tai skausminga? Kiek laiko po to skauda? Duodama narkozė operacijos metu? Kokia tikimybė jog bus komplikacijos? Ir kokios jos būna? Ar patariate operuotis? Ačiū už atskyma.

  1. Laba diena.

   Operacijos metu paprastai atliekama regionin4 nejautra (vietinės nejautros gali nepakakti pilnai atlikti operaciją). Po atviros gangliono šalinimo operacijos, jo atsinaujimo tinkimybė iki 30 proc. Po artroskopinė operacijos – mažiau 5 proc. Po atviros operacijos gali būti hipertrofiškas randas.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 19. Super straipsnis, tiek studentams ir rezidentams, tiek būsimiems pacientams naudingas. Kažkaip ramiau jaučiuosi, žinodama, kas laukia. Tik vienas klausimas liko –
  skaičiau, kad po tokių operacijų yra labai naudingi įtvarai sąnariui. Ar jie turėtų būti kažkokie specialūs, ar tiktų sportiniai?

  1. Laba diena.

   Dėl įtvaro reikia konsultuotis su gydytoju. Po paprastos artroskopinės operacijos įtvaras paprastai nereikalingas.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

  1. Laba diena.

   Artroskopinės riešo ganglijo operacijos priemoka VLK draustam pacientui sudaro apie 250Eur.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 20. Laba diena, norėčiau pasidomėti, kokia yra maždaug kaina riešo sąnario atroskopinės operacijos?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.