Teigiamo alkūnkaulio sindromas ir artroskopinis gydymas

Teigiamo alkūnkaulio sindromas ir artroskopinis gydymas

Teigiamo alkūnkaulio sindromas (Ulna+ sindromas, Ulnar impaction syndome, Ulnar abutment syndome) Paskutiniu 20 metų vis daugiau sužinota ir ištirta apie alkūninės pusės riešo sąnario skausmus. Tai degeneracinis pakenkimas, apimantis alkūninę riešo sąnario pusę.

Sindromas atsiranda dėl santykinai per ilgo alkūnkaulio. Normaliai žmogaus alkūnkaulio distalinio galo skliautas yra keletą milimetrų žemiau stipinkaulio menulio duobutės. Tai matyti ir rentgenogramose (2 pav.). Patologija gali būti tiek įgimta, tiek įgyta. Įgytas ilgesnis alkūnkaulis dažniausiai susijęs su riešo traumomis. Taigi, esant per ilgam alkūnkauliui judesių metu pastoviai traumuojamas TFCC kompleksas dėl alkūnkaulinio riešo (lot. articulatio ulnocarpea) sąnario tūrio sumažėjimo. Ilgainiui įvyksta TFCC plyšimas, atsiranda skausmas judesių metu, patinimas alkūnkaulio distalinio galo srityje. Patologijos negydant – pakenkiami riešakauliai – trikampis kaulas ir mėnulis, vystosi jų chondromaliacija, vėliau ir artrozė. Jei ir toliau nesiimama priemonių išsivysto menulinio trikampio kaulio raiščio (lot. ligamentum lunotriquetrum) plyšimas ir riešo kolapsas (sugriuvimas).

Visose stadijose iki išsivysto riešo kolapsas pacientui galima padėti atliekant artroskopinę operaciją. Operacijos metu atliekama – pašalinimas TFCC plyšimas, alkūninės pusės sinovitas, galima atlikti artroskopinę alkūnkaulio trumpinimo operaciją (Wafer procedūra), kai pašalinama dalis pakenkto alkūnkaulio distalinio galo ir sukuriama pakankami erdvės riešakauliams judėti. Taip pat atliekamas debridementas – pašalinami laisvi ir atplyšę kremzlių lopai nuo riešakaulių. Taigi tokios operacijos metu ne tik diagnozuojama patologija, bet ir daugiau ar mažiau pašalinamos pakenktos struktūros, bei užkertamas kelias tolimesniam riešakaulių traumavimui judesių metu.

1 pav. Riešo sąnario rentgenologinis tyrimas, normalus riešas, alkūnkaulis 2mm trumpesnis už stipinkaulį

2 pav. Riešo sąnario rentgenologinis tyrimas,  alkūnkaulis 4mm ilgesnis už stipinkaulį. Būklė susidariusi po stipinkaulio lūžio

3 pav. Riešo sąnario artroskopija – TFCC plyšimas susidaręs dėl teigiamo alkūnkaulio distalinio galo sindromo

4 pav. Riešo sąnario artroskopija – Būklė po TFCC rezekcijos ir alkūnkaulio distalinio galo trumpinimo operacijos

Riešo artroskopinė operacija esant TFCC plyšimui ir teigiamo alkūnkaulio sindromui – operacinis vaizdas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.