artroskopija

Informacinis puslapis apie artroskopiją

Riešo ganglijų atroskopinis gydymas

Riešo ganglijas. Ganglijai yra dažniausi plaštakos ir riešo augliai, sudarantys apie 50-70% visų plaštakos minkštųjų audinių auglių. Tai gerybinis auglys, neturintis polinkio supiktybėti. Dažniausiai sutinkami nugarinės pusės riešo ganglijai. Jie daugiau būdingi moterims nuo 20-ies iki 50-ies metų, tačiau gali pasitaikyti praktiškai visiems. Atsiradimo mechanizmas tiksliai nėra žinomas, bet manoma, kad ganglijo susiformavimas susijęs su nuolatinėmis riešo mikrotraumomis. Ganglijas dažniausiai randamas kaip neskausmingas, vidutinės konsistencijos, paslankus gumbas riešo srityje. Tačiau gali pasitaikyti ir intrasąnarinių ganglijų, kurie išoriškai nesudaro iškilimo, arba gumbo, o  sukelia skausmą riešo judesių metu.

Riešo gailijai diagnozuojami kliniškai, tačiau giliesiems ganglijams diagnozuoti gali reikti atlikti MRT (Magnetinio rezonanso tomografijos) tyrimą ( 1 pav.).

Ganglijų gydymas taip pat gali būti įvairus. Visų pirma, jei ganglijas netrukdo kasdieninei veiklai ir darbui galima nedaryti nieko, tiesiog stebėti ar jis nedidėja. Neseniai atsiradusius ganglijus galima punktuoti, ištraukiant iš jų skystį. Tai turėtų atlikti specialistas.

Ganglijai, trukdantys darbui ir kasdieninei veiklai ar sukeliantys diskomfortą dėl išorinio vaizdo gali būti operuojami. Operacijos metu atliekamas keleto centimetrų pjūvis ties riešu ir pašalinimas ganglijas. Po tokių operacijų ganglijo atsinaujinimo tikimybė siekia 10-20%.

Ganglijo šalinimo operacijas galima atlikti ir artroskopiškai. Atroskopinio metodo pranašumas yra tame, kad žymiai geriau nei atvirai matomas pats ganglijas,  po operacijos praktiškai nelieka pooperacinių randų, nes operacijos metu padaromos tik dvi 4-5mm skylutės instrumentams ir video kamerai įvesti. Taip pat po artroskopinių ganglijų pašalinimo operacijų greitesnis sveikimas, o ganglijo atsinaujino tikimybė yra beveik lygi nuliui. Be to instrasąnarinius ganglijus šalinti atviru būdu yra pakankamai sudėtinga, todėl daugelio autorių nuomone, tokius ganglijus reikėtų šalinti artroskopinės operacijos metu. Be to artroskopinės operacijos metu apžiūrimas visas riešo sąnarys, galima diagnozuoti bei gydyti lydinčias riešo sąnario patologijas.

1 pav. Riešo sąnario MRT tyrimas, rodyklė rodo intrasąnarinį gangliją.

2 pav. Riešo sąnario artroskopija – intrsąnarinio ganglijo priešoperacinis vaizdas pro artroskopą

3 pav. Riešo sąnario artroskopija – ganglijo pašalinimo eiga

Riešo sąnario artroskopija – Būklė po ganglijo pašalinimo, padarytas kapsulės defektas, eksponuota trumpoji tiesiamoji stipininė riešo sausgyslė rodo, kad pašalinimas atliktas pilnai

Riešo artroskopija esant ganglionui. Atliktas artroskopinis gangliono pašalinimas – operacinis vaizdas

15 Comments

 1. Laba diena, kurioje įstaigoje dirbate? ir kaip galima pas jūs užsiregistruoti dėl ganglijos šalinimo? Kokia kaina procedūros ir konsultacijos?

 2. Laba diena, noriu paklausi ar artroskopu galima panaikinti riešo kanalo sindromą.

  • Laba diena.

   Kauno klinikose tokias operacijas atlieka. Kiutur negirdėjau, kad kas atliktų. Reikalinga speciali aparatūra šiai operacijai.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 3. Laba diena, birželio mėnesį man išoperavo ganglijoną ant plaštakos, ir prieš mėnesį jis man vėl atsirado, ką patartumėte daryti? Dėkoju

 4. Laba diena. Ant riešo turiu gangliona. Man jį skauda ir atrodo neestetiškai. Viena karta traukė su adata, bet po poros mėnesiu ir vėl tas pats. Traumotologas siūlo operuoti pjaunant. Ar tai skausminga? Kiek laiko po to skauda? Duodama narkozė operacijos metu? Kokia tikimybė jog bus komplikacijos? Ir kokios jos būna? Ar patariate operuotis? Ačiū už atskyma.

  • Laba diena.

   Operacijos metu paprastai atliekama regionin4 nejautra (vietinės nejautros gali nepakakti pilnai atlikti operaciją). Po atviros gangliono šalinimo operacijos, jo atsinaujimo tinkimybė iki 30 proc. Po artroskopinė operacijos – mažiau 5 proc. Po atviros operacijos gali būti hipertrofiškas randas.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 5. Super straipsnis, tiek studentams ir rezidentams, tiek būsimiems pacientams naudingas. Kažkaip ramiau jaučiuosi, žinodama, kas laukia. Tik vienas klausimas liko –
  skaičiau, kad po tokių operacijų yra labai naudingi įtvarai sąnariui. Ar jie turėtų būti kažkokie specialūs, ar tiktų sportiniai?

  • Laba diena.

   Dėl įtvaro reikia konsultuotis su gydytoju. Po paprastos artroskopinės operacijos įtvaras paprastai nereikalingas.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 6. Sveiki,

  Kiek pas jus kainuotu rieso gangliono artroskopine operacija?

  Aciu

 7. Sveiki, Kęstuti, noriu tik pasakyti, jog didžiuojuosi, kad yra tokių išsilavinusių chirurgų lietuvoje, jei tokių būtų daugiau, visos chirurgijos klinikos lietuvoje pasidarytų geriausios pasaulyje 🙂

 8. Laba diena, norėčiau pasidomėti, kokia yra maždaug kaina riešo sąnario atroskopinės operacijos?

Parašykite komentarą

Required fields are marked *.


Eiti prie įrankių juostos