artroskopija

Informacinis puslapis apie artroskopiją

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu“, „išėjimu iš savo vietos“,“atsisakymu“ , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

426 Comments

 1. Sveiki, norėjau pasiteirauti, prieš dvi savaites buvau susižeidęs kelį, dariau lankstumo pratimus, kažkas tuo metu trakštelėjo. Kelias dienas vos paėjau. Praėjus savaitei, galėjau stabiliau vaikščioti, bet pastebėjau, jog kai ištiesiu dešinę koją, skauda jos dešinę pusę, jokio patinimo nėra, bet liečiant ir ištiesiant labai nemalonus skausmas, bandžiau namų gydymą, bet mažai tepadėjo. Ar verta susirūpinti ir kreiptis pas traumatologą?

 2. Kur Lietuvoje yra atliekamos kelio raiščiu operacijos? Ir gal galima kainą sužinoti?

 3. kokia butu panasiai kaina sutvarkyti nutrukusi kelio raisti ?

 4. Man skauda kelia .padare magnetini .ligos degnoze.yra toke PKR degeneracija.distalineje dalyje susidares ganglionas kuris plinta už jo ribu link UKR.gydytojas sako butina operacija.be diklako nebegaliu skausmas yra vis .ar kaip padaris operacija neliks skausmas

 5. Laba diena norėjau paklausti ar normalu kad skauda blauzda po pkr ir menisko operacijos praėjo savaite. Kitoje pusėje prie kirkšnies nedidel vieta pamėlus, bet man vistiek įdomu operavo kelienį, o skauda blauzda. Ačiū

 6. Gruodžio 3 pasidariau MRT ir rezultaitai nekokie: Išvada: priekinio kryžminio raiščio proksimalinės dalies dalinis plyšimas; užpakalinio kryžminio
  raiščio patempimo požymiai; medialinio kolateralinio raiščio pilnas plyšimas; lateralinio kolateralinio
  raiščio dalinis plyšimas; lateralinio menisko priekinio rago išilginis, vertikalus plyšimas; skystis kelio
  sąnaryje.
  Sausio 2 dieną esu užsiregistraves pas traumatologa norėjau sužinoti ar iki to laiko nebus jokių komplikacijų?

 7. Laba diena. Praėjus 2 metams po PKR operacijos aš vis dar negaliu pilnai ištiesti kojos. Trūksta 5-10 procentų. Operuota buvo dešinė koja ir einant tiesiai, pėda krypsta 12.30-13.30 valandos kriptymi (turint omenyje kad 12.00 būtų teisinga pėdos poza) Taip pat pavaikščiojus nelygiu paviršiumi ilgiau nei 3-4 valandas per diena jaučiamas skausmas menisko srityje ir sumažėja kelio lankstumas iki minimalaus lygio. KO pasekoje koją tenka vilkti. Daktarai siulo naują operaciją, bet gal galite patarti ar verta tai daryti ar geriau palikti taip kaip jau yra?

  Dėkui už atsakymą

 8. Š.m. lapkričio 22 d. apžiūros operavęs gydytojas išrašė nuskausminamųjų (priešuždegiminius vaistus – Nimesil).
  Po vartojimo situacija nepagerėjo, žemiau kelio per pjūvį žaizda užpūliavo, atsirado raudona dėmė, skausmas padidėjo, sunku vaikščioti.
  Lapkričio 27 d. ligoninėje padariau bendrą kraujo tyrimą Leukocitų kiekis 9,21 ( virš normos), taip pat padarytas rentgenas (kaulai vietoje). Po apžiūros diagnozuota (arba spėjama, kad infekcija). Išrašė antibiotikus Axetine 500 mg (2 kartus į dieną) bei Dolmen 25 mg nuo skausmo ir uždegimo.
  Šiandien buvau pas reabilitologą ( kur prieš tai atlikau reabilitacijos programą), paskyrė lazerius 10 kartų.
  Klausimas ar tų priemonių gali užtekti pagydyti infekcija, ar tai kokios tai komplikacijos?
  Ačiū už atsakymą.

 9. Laba diena,

  Po 3 mėnesių po operacijos žemiau kelio pjūvio vietoje (patinimas)/ iš viso 3 pjūviai, paraudimas žaizda nuo ištinimo pradėjo vertis. Išsityriau papildomai rentgenas (foto nieko nerado), bendras kraujo tyrimas (rodo prasidėjusi uždegimą). išrašė nuskausminamųjų plius antibiotikų.
  Klausimas toks, ar įmanoma, kad varžtas gal išjudėjo (išnyro ar kažkas tokio), nes nesuprantu skausmo ir patinimo priežasties? Po reabilitacijos tiek kelią lanksčiau tvarkingai, tiek nešlubavau, o dabar prasidėjo uždegimas ir vis blogyn.

  Dėkingas už atsakymą.

 10. Sveiki noriu suzinoti ar po PRK operacijos praejus 3men.ar turi buti sutinusi ir per sulenkima kojos vis atsiranda melyniu

 11. Sveiki, man nustatytas ganglionas ties lateralinio menisko priekiniu ragu (8mm).
  Jokiu kitu iplysimu, kremzles pokyciu ar strukturos pokyciu nematyti.

  Sportuoju (krepsini) tad skausmas kelyje buna po kiekvienos treniruotes ir jauciamas didelis diskomfortas net sokant neaukstai. Noriu paklausti ar man reikalinga operacija norint pilnavertiskai sportuoti toliau. Ir iki kiek gali buti ilgas reabilitacinis periodas.

 12. Sveiki, noreciau paklausti, kiek laiko PO operacijos negalima atvynioti elastinio tvarscio

 13. Laba diena.
  Po pkr operacijos praejo puse metu kelenas netinsta bet skausmingas atrodo lyg kas griauztu ar degintu toks pat skausmas atsiranda ir sveikojoje kojoje ar tai praeis ar cia jau visam gyvenimui ir koks butu gydymas.
  Aciu

  • Laba diena
   Po pkr des keleno operacijos praejo jau puse metu kelenas nebetinsta.bet yra skausmingas atrodo lyg kas griauztu ar degintu tokie skausmai uzeina ir sveikojoje kojoje.vis dar skausminga nulipti laiptais ar tokia situacija dar gali pasikeisti ar tai jau visam laikui

 14. Laba diena, esu sportuojantis prieš keletą metų man atlikta kryžminių raiščių rekonstrukcija, tačiau prieš kelias dienas krepšinio varžybų metu ant kelio visu svoriu užgriuvo žmogus , kai koja buvo beveik ištiesta prie žemes , momentinis skausmas buvo labai didelis ,rentgenas nieko neparodė, tinimas nedidelis , kraujo is sanario istrauke , bet nedaug … kokia tikimybė, kad vel truko PKR ? Ar verta darytis MRT tyrimą kolnenuslűgo tinimas? Ačiū

 15. Laba diena. Man visiškai nuplyšę PKR, o UKR II laipsnio plyšimas, reikalinga rekonstrukcija. Ką patartumėte ar naudoti inplantus paimtus iš mano audinių- sausgyslių ar plastiką, kuris sakė kainuoja apie 1000€. Ačiū

 16. Laba diena, prieš 20 d padaryta pakartotinai raiščio plastika. Pagal rekomendacijas jau galiu lenkimą daryti iki 70 laipsniu. Ar su įtvaru turiu vaikščioti visas 6 sav. iki rebiliracijos?

 17. Laba diena, man 45, prieš 16 dienų patyriau kelio traumą krentant nuo dviračio. Pajutau stiprų skausmą kairės kojos išorinėje kelio pusėje ir keistą skausmingą pojūtį lyg sanarys „išėjo“ iš sąnario. Po kritimo kelias stipriai patino tą pačią dieną, negalėjau atsiremti ant traumuotos kojos ir aišku vaikščioti. Kadangi esu užsienį komandiruotėj neturėjau galimybės kreiptis pas gyd., turėjau dirbti..Naudojau elastinį bintą mobilizacijai ir nuskausminamuosius. Vaiksčioti jau galiu,patinimas ir skausmas nebevargina. bet neatsargiai atsirėmus jaučiu,kad blauzdikaulis iššoka iš sąnario, tada aišku labai skauda. Ar tai gali būti PKR? Ar būtina operuoti? Neoperavus kokios prognozės? Ačiū

  • Laba diena.

   Rekomenduočiau atvykti konsultacijai pas mane. Tai gali būti ir PKR ir kitų raiščių plyšimas. Dėl to reikalinga ar ne operacija galima pasakyti tik per konsultaciją.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 18. Labai naudinga informacija ir tie patys komentarai turintiems bėdų su sąnariais.

 19. Laba diena. Uzvakar igijau trauma. pasitempiau ar nuplesiau kelio raisti. turiu tokia traumajau antra karta, taciau pirma karta nieko gydyti nereikejo. i isamesnius kelio tyrimus tik po dvieju savaiciu. dabar uzdetas gipsas, taigi klausiu gal butu imanoma kazkaip gydytis namie iki isamesniu kelio tyrimu? Ačiū

 20. Sveiki,
  prieš 4 dienas atlikta dešinio kelio PKR pakartotinė rekonstrukcija (pirma operacija daryta prieš 6 metus) ir išorinio menisko užpakalinio rago plyšimo susiuvimas(meniskas operuotas gal prieš 15 metų).Raiščio transplantui paimtos sausgyslės iš kitos -kairės kojos. Po operacijos jau sekančią dieną vaikščiojau pati be jokių ramentų (su įtvaru).Klausimas-ar išties judėjimui nereikia ramentų, galiu judėti pati???Nepakenks?
  Abiejų kojų išoriniai bluzdų paviršiai stiprokai aptirpę. Ar tai susidariusių hematomų pasekmė ar dar kas?
  Reabilitacija paskirta po 6 savaičių.Ar galiu savarankiškai pradėti bent minimalius pratimus raumenų stiprinimui?
  Ačiū

  • Laba diena.

   Dėl ramentų – geriausia laikyti tokių, kurias Jums nurodė operavęs specialistas, nors mano rekomendacijos kiek kitokios. Dėl aptirpimo – rekomenduočiau klausti operavusio chirurgo. Čia nieko bendra su hematomomis neturėtų būti. Jei norite alikti reabilitacijos programą – vykdykite mano sudarytą „Reabilitacijos protokolas pro revizinės PKR rekonstrukcijos ir daugybinių kelio sąnario sužalojimų“.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 21. prieš tris mėn plyšo PKR plyšimas proksimaliai , ar reikalinga operacija?

 22. Laba diena, man po PKR ir menisku operacjos praėjo 6 mėn. ir jaučiu kad man neviskas gerai su keliu. Todėl nuėjau į ligoninę ir pasikonsultavau su Gydytoju, jis pasakė kad yra rimti reikalai ir reikės isnaujo operuoti. Todėl noriu jūsų paklausti ar po antros sėkmingos operacijos man koja sugis ir ar galėsiu sportuoti?
  Taip pat noriu paklausti ar su tokia liga ir po visisko pasveikimo būtų imanoma pereiti CMEK?

  • Laba diena.

   Svarbu, kad pakartotinę operacija atlikttų didelę patirtį turintis gydytojas. Pakarotinė operacija yra sudėtingesnė, sveiimo laikas yra ilgesnis, apribojaim po operacijos ilgesni, bei retai pasiekiamas idealus rezulatatas.

   Pagarbiai,
   Gyd. Kęstutis Bliznikas

 23. Laba diena,

  praėjo beveik 7 mėnesiai po PKR ir menisko rekonstrukcijos. Esu krepšininkas, jau sportuoju pilna jėga. Tik kyla klausimėlis: tiesiant koja ir bandant ją įtempti yra nemalonus jausmelis ir kairė kelio puse (išorinė) vis dar aptirpus. Ar nieko čia blogo?

 24. Laba diena
  Po pkr operacijos jau 4 menesiai bet dar slubuoju kelenas netinsta bet vis dar skausmingas.kai tiesiu koja nugaros puseje labai isitempia blauzdos ir slaunies raumenys ties pakinkliu atsiranda idubimas ar itraukimas kuris yra labai tempiantis ir skausmingas.
  Operaves gydytojas sako daugiau sportuoti.
  Labai Jums aciu j

 25. Laba diena.

  Po PKR ir menisko operacijos praėjo 5 mėn. Tačiau kai ilgai ir intensyviai vaikstau, man supunta kelias ir atsiranda skysciu. Ar čia normalu ar ne?

 26. laba, truko prie kelio vidinis raistis,uzdejo gipsa 4 savaitem , koja neistinus ir ne kiek neskauda, kad truko raistis tai tikrai nes koja eina i sona, nestabili, ar isgis per 4 savaites ir ar vel galesiu vaikscioti kaip vaiksciojau?

  • Laba diena.

   Jei tai plyšo kelio šoninis vidinis raištis tai imobilizacija reikalinga 6 savaitėms. 1 sav. nelankstant kojos, 5 sav. – lankstant. 4 savaites atbuvus gipso imobilizacijoje gali būti labai sunku atstatyti judesius. Ar ši diganozė patvirtinta MRT tyrimu ?

   Pagarbiai, Gyd.K.Bliznikas

 27. Laba diena.
  Norėjau paklaust ar po kiek laiko reikia ištraukti tuos titaninius sraigtus?

 28. Laba diena.
  Pries 4 menesius operuotas priekinis kryzminis raistis.kelenas truputi vakare dar patinsta jautciu nedideli maudima toje vietoje slaunikaulyje kur isukta endosaga.ar gali tai buti organizmo reakcija i metala.operaves gydytojas nieko issamaus nepaaiskina.
  Aciu

 29. Laba diena, pries 18dienu buvo atlikta PKR operacija. praejus 4 dienoms po operacijos pradejau jausti pakinklio ir blauzdos skausmingus plesimus is vidaus. Blauzda buvo labai pamelynavus. Pacio kelienio skausmai sumazeja iki minimaliu, kelio lenkimas apie 90°. Vis dar skundziuos blauzdos patinimu(2cm didesne uz sveika) ir skausmais. Ilgiau pasedint jauciasi pedos tirpimas.

  • Laba diena.

   Tai greičiausiai hematoma nusileido iš šlaunies, jei buvo atlika operacija panaudojant jūsų šlaunies sausgysles. Jei skundai išliks ilgesnį laiką ar blogės, rekomenduočiau pasirodyti specialistui.

   Pagarbiai, Gyd.K.Bliznikas

 30. Sveiki,

  Pries 13dienu operavo PKR bei MENISKA, ar normalu, kad dar pilnai nevaikstau? (koja vos galiu atremti i grindis ir tik truputi paeiti ), guledama tiesiai i virsu dar pakelti kojos negaliu.. ar ir tai normalu?

  ACIU.

  • Laba diena.

   Manyčiau, kad į šį klausimą geriau atsakytų Jus operavęs ortopedas. Paprastai po 2 sav. po operacijos jau nebūna didelių sunkumų vaikštant. Tačiau kiekvienas atvejis yra kitoks, išskirtinis, todėl pagal bendrą standartą spręsti apie būklę neteisinga.

   Pagarbiai, Gyd.K.Bliznikas

Parašykite komentarą

Required fields are marked *.


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Eiti prie įrankių juostos