artroskopija

Informacinis puslapis apie artroskopiją

Kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio (PKR) plyšimas ir rekonstrukcija

Priekinis kryžminis raištis (PKR) – vienas iš keturių stambiųjų kelio raiščių. Šis raištis ypatingai svarbus užtikrinant kelio sąnario stabilumą. Dažniausiai šis raištis sužalojamas sportuojant. Tai vienas dažniausių kelio sužalojimų sporto metu. Jis gali būti sužalojamas tiek tiesioginio smūgio į blauzdą metu, tiek netiesiogiai – kūnui sukantis apie apie atraminę koją. Sužalojimui būdingas stiprus kelio ištinimas iš karto po traumos. Praėjus ūmiai fazei ligoniai su PKR plyšimu skundžiasi sužalotos kojos „panirimu“, „išėjimu iš savo vietos“,“atsisakymu“ , kitaip tariant – nestabilumu. Tai labai svarbus skundas dėl kurio rekomenduojama kreiptis į ortopedą traumatologą, kuris turėtų diagnozuoti sužalojimą ir pradėti gydymą. e visi PKR plyšimai turi būti operuojami. Jei Jūs nesportuojate ir Jūs visiškai nejaučiate nestabilumo kasdieninėje veikloje – tokia operacija nebūtina. Taip pat PKR rekonstrukcija nerekomenduojama atlikti vyresniems pacientams. Tačiau jei Jūs jaučiate nestabilumą ar sportuojate krepšinį, futbolą, rankinį, tinklinį ir pan. – PKR rekonstrukcija Jums reikalinga.

PKR sužalojimo padariniams panaikinti atliekama PKR rekonstrukcijos operacija. Operacija atliekama pasitelkiant artroskopinę techniką. Atliekamas apie 3 cm pjūvelis blauzdoje – donorinių sausgyslių paėmimui ir blauzdinio sraigto įsriegimui, bei 2 skylutės kelio sąnario srityje. Dažniausiai atliekama PKR rekonstrukcija naudojant šlaunies raumenų sausgysles (pusgyslinio ir grakščiojo) ir naudojant interferencinius sraigtus transplantanto tvirtinimui. Sraigtai gali būti titaniniai (nesirezorbuojantys) ir besirezorbuojantys. Ir vieni ir kiti sraigtai užtikrina transplantanto fiksaciją ir yra vienodai geri. Nesant sąlygų paimti šlaunies sausgyslių PKR transplantanto pagaminimui (pvz. esant pakartotiniam PKR plyšimui) tenka transplantantą gaminti paimant dalį girnelės savojo raiščio. Šiai operacijai atlikti reikalingas didesnis pjūvis, be to dažnai vargina donorinės vietos skausmai – pacientai ilgai negali atsiklaupti ant operuoto kelio. Pakartotinė operacija techniška visada sudėtingesnė, trunka ilgiau nei pirminė, bei reabilitacinis laikotarpis yra ilgesnis.

Po PKR rekonstrukcijos operacijos reikalingas specialus kelio įtvaras bei speciali reabilitacinė programa bei režimas, kurio būtina laikytis.

(pav.1 – MRT – sveikas PKR)  (pav.2 – MRT – pilnai plyšęs PKR)

Sveikas PKR

Plyšęs PKR

PKR rekonstrukcijos operacijos vaizdinė medžiaga

PKR plyšimas. Po plyšimo susiformavo ganglionas. Operacijos vaizdinė medžiaga.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantato plyšimas, būklė po PKR rekonstrukcijos. Keleri metai po plyšimo. Operacinis vaizdas, liekamieji reiškiniai.

PKR (Priekinio kryžminio raiščio) transplantatas – visiškai persitvarkęs, funkcionuojantis, 4 metai po operacijos.

PKR (priekinio kryžminio raiščio) pakartotinė rekonstrukcija

339 Comments

 1. Sveiki.laukiu PKR operacijos.gal galite pasakyti ,itvara po operacijos duos ligonine ar reikes pirkti paciai?aciu Rasa

 2. Sveiki, po pkr rekonstrukcijos, praėjo apie 2 savaites. Gyd M. Fiodorovas 2 savaitęs liepė “gulėti lovoje”. Pradėjęs minti koją lyg ir viskas buvo gerai, ėjau su vienu ramentu, šlubavau. Kitą dieną šiek tiek įsijaučiau, pasiilgau gryno oro ir tiesiog daugiau pavaikščiojau lauke. Dar negrįžęs namo jaučiau kaip kelis pradėjo tinti, patinimas panašaus dydžio kaip ir po operacijos, per naktį tik nežymiai sumažėja. Ar viskas yra tvarkoi? Ar tai normalu?

 3. Laba diena,norejau pasiteirauti ar tikrai reikalinga operacija radiologinio tyrimo vertinimas yra toks
  MKR PLYSIMAS,PKP dalinis plysimas. Kontuziniai lateraliniu krumpliu pakitimas,slaunikaulio medialinio krumplio uzpakaliniame virsutiniame pavirsiuje nezymus kopresinis luzimas.
  ACIU

 4. sveiki. antra diena po pkr ir menisko operacijos galejou pakelti istiesta operuota koja. dabar yra 3d po,esu namei kojos negaliu pakelt ne del jiegos trukumo o tarsi nereguotu i mano bandima. ar tj normalu? lauksiu atsakimo Aciu.

  • jou viskas gerai. tesiog reikejo keli kelti o pieda kartu pakila. turbut skaudant keliui buvo baisu ji kelti. gal kam pades

  • Laba diena.

   Greičiausiai dėl suskaupusio per didelio skysčio kiekio sąnaryje trukdo funkcionuoti šlaunies keturgalviui raumeniui.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 5. Ar reikėtų ir jeigu taip- tai kokio gydymo kelių sąnariams: deš.- menisko degeneraciniai požymiai, pakinklyje Beikerio cista, kair. sąn.menisko degeneraciniai požymiai ir kolateralinio vidinio raiščio ganglionas.

 6. Sveiki, balandzio 14d dare pkr rekonstrukcija. Kiek laiko turi praeiti kad pilnai atsistatytu koja? Jau toj bus metai, dar koja pilnai nesusilenkia, neissitiesia. Nutirpes blauzdikaulis, jautrus plotas nemazas, o stipriau paspaudus skauda. Ar gali buti pazeistas nervas? Ar jis atsistatys? Mano gydytojas sako kad viskas gerai, reikia laukti apie metus kol normaliai viskas atsistatys. Ar tiesa?

  • Laba diena.

   Taip, turėtų būti, kaip savo Jus gydantis gydytojas.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

  • Nezinau kodel gydytojas sako, kad normalu, bet tai tikrai nera normalu: metai laiko ir nesulenkiat / neistiesiat pilnai kojos? Vadinasi mazai dirbot antrinej reabilitacijoje. Jau 8 savaite po operacijos, lenkiau koja 140laipsniu/tiesiau 0. Jums ir toliau jinai tirps ir skaudes, privalot daugiau sportuot, judet, mankstint. Po PKR savaime niekas tikrai nebus gerai…

 7. Sveiki,
  MRT – Girnelė nežymiai laterizuota, jos lateralinio faceto III chondromaliacija. PKR skaidulų eiga taisyklinga, tašiau edemiškas posterolateralinis jo pluoštas, pakitimai būdingi jo smulkiam daliniam plyšimui. Nežymus skysčio perteklius kelio sąnaryje. Hoffa riebalinio kūno superolateralinis ankštumas.
  Traumatologas sakė nesutinka su tokia radiologo išvada ir kad niekas ten man neplyšo. Išrašė siuntimą reabilitologo konsultacijai ir sakė gliukozominą gerti. Tai ir nebežinau kuo tikėti, gal tikrai nėra ko jaudintis ir galiu sportuoti toliau?

  • Laba diena.

   Aš manua, kad irgi skirčiau panašias rekomendacijas. Rekomenduočiau atvykti konsultacijai, jei per ilgesnį laiką nepraeis.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 8. Laba diena daktare, neseniai patyriau kelio traumą, gavau siuntimą MRT tyrimui, po kurio gavau išvadas jog : Visiškas PKR plyšimas proksimaliai ir plyšusi Beikerio cista? Kaip patartumėt elgtis? Esu aktyviai sportuojantis jaunuolis, tokia traumą pirmą kartą.

  • Laba diena.

   Rekomenduočiau atvykti konsultacijai. Jaunam pacientui, griečiausiai bus reikalinga PKR rekonstrukcijos operacija.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 9. Laba diena daktare,
  kairiojo kelio sąnario MRT nustatyta:PKR proksimalinio segmento lėtinis plyšimas bei vidinio menisko užpakalinio rago įstrižas plyšimas.Esu brandaus amžiaus(73 m.)Jaučiu nestabilumą bei negaliu pilnai pritupti ant kairės kojos.Patinimo nėra,skausmo vaikščiojant ir miegant nejaučiu.Prašau patarimo,ar būtina artroskopinė operacija.
  Atsakyti

 10. Laba diena,
  Patyriau PKR žymų dalinį plyšima. Lateralinio kolateralinio raiščio ir m.biceps femoris dist. sausgyslės plyšima ties tvirtinimusi prie šeivikaulio.
  Įdomu sužinoti koks gydymas laukia, arba bus reikalinga operacija. Dirbu fizinį darbą, sportuoju.

 11. Sveiki,

  patyriau PKR traumą, visiškas plyšimas, po traumos praėjo 1,5 mėn. Aplankiau kelis gydytojus traumatologus ir vieningo atsakymo ar reikia operacijos neišgirdau. Praėjau fizinę raebilitaciją. Kasdieninėje veikloje diskomforto nejaučiu, tik kelis kartus pajutau tam tikrą nestabilumą kojoje. Ar visais atvejais kai pilnai plyšęs PKR reikia operacijos? ( tai pat pažeistas ir nmeniskas, bei buvo patemptas šoninis raištis)

  • Laba diena.

   Tai pakankamai rimta trauma, kai pažeistos 3 struktūros. Vidinis šoninis raištis paprastai sugyja. Esant liekamajam nestabilumui gali kilti ir papildomų komplikacijų – kremzlių pažeidimai ir plyšiti kitas meniskas ar jau pažeistas meniskas plyšti dar labiau. Esant tokiai siutacijai, greičiausiai, bus Jums ateityje sudėtinga sportuoti, neatlikus reikalingų veiksmų.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

 12. Laba diena daktare
  Lapkricio 24d.buvo atliktaPKR rekonstrukcija su menisko atstatymu viskas gyja neblogai darau pratimus pradesiu reabilitacija .noreciau suzinoti kada galiu planuoti pradeti dirbti nes darbas uzsienyje reikia susiplanuoti laika.
  Aciu uz atsakyma

 13. Labas vakaras, dėkoju Jums už informaciją. Šiandien konsultavausi Kauno klinikinės ligoninės Soboro traum. centre. Ten patikino, kad teks atlikti „didžiąją“ operaciją – menisko rezekciją + PKR plastiką. Lokali nejautra netaikoma, tik spinalinė. Ir terminai… priimtų tik 2018-01-16d. Gal Jūsų centre būtų įmanoma atlikti operaciją anksčiau, dar šiais metais? Ačiū už skirtą laiką!

 14. Laba diena,
  prieš metus patyriau traumą, kurios pasėkoje trūko meniskas ir pyšo priekinis kryžminis raištis. Esu jau brandaus amžiaus, visiškai hipodinamiško gyvenimo būdo, operuotis vilkinau, o praėjusią savaitę, kaip įtaria apžiūrėjęs gydytojas-traumatologas, gavau „bloką“. Dabar jau operacija neišvengiama. Sunkiai atsigaunu po spinalinės nejautros. Ar galima mano atveju taikyti lokalią nejautrą?

  • Laba diena.

   Jei bus atliekama tik artroskopinė menisko rezekcija, tai pilnai pakanka regioninės ar bendros narkozės. Šiuo atveju spinalinė nejautra nabūtina.

   Pagarbiai,
   Gydytojas ortopedas traumatologas,
   Kęstutis Bliznikas

Parašykite komentarą

Required fields are marked *.


Eiti prie įrankių juostos